AE665R20B41SN
detaildesc
AE665R20B41SN
Conesys
Product No:
AE665R20B41SN
Description:
CONN RCPT FMALE 41POS CRIMP
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE665R
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C