AE665R18B14SN
detaildesc
AE665R18B14SN
Conesys
Product No:
AE665R18B14SN
Description:
CONN RCPT FMALE 14POS CRIMP
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE665R
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 18-14
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C