AE665R14B15PN
detaildesc
AE665R14B15PN
Conesys
Product No:
AE665R14B15PN
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Series MIL-DTL-26500
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock, Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE665R
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C