AE664R22B55P6
detaildesc
AE664R22B55P6
Conesys
Product No:
AE664R22B55P6
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation 6
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE664R
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C