AE664R22B19S6
detaildesc
AE664R22B19S6
Conesys
Product No:
AE664R22B19S6
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation 6
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE664R
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 22-19
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C