AE664R20B41SN
detaildesc
AE664R20B41SN
Conesys
Product No:
AE664R20B41SN
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 41POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Series MIL-DTL-26500
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock, Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE664R
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C