AE326FF28PA
detaildesc
AE326FF28PA
Conesys
Product No:
AE326FF28PA
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-38999 Series III
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Shell Finish Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE326F
Number of Positions 28
Shell Size - Insert F-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C