AE324WF28PC
detaildesc
AE324WF28PC
Conesys
Product No:
AE324WF28PC
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation C
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Ingress Protection -
Base Product Number AE324W
Number of Positions 28
Shell Size - Insert F-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C