AE324SJ24PN
detaildesc
AE324SJ24PN
Conesys
Product No:
AE324SJ24PN
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-38999 Series III
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Stainless Steel
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Rear Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE324S
Number of Positions 24
Shell Size - Insert J24
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C