AE320FF28SN
detaildesc
AE320FF28SN
Conesys
Product No:
AE320FF28SN
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-38999 Series III
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE320F
Number of Positions 28
Shell Size - Insert F-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C