AE297T24B24SA
detaildesc
AE297T24B24SA
Conesys
Product No:
AE297T24B24SA
Description:
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Base Product Number AE297T
Number of Positions 24
Shell Size - Insert 24-24
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C