AE297T20B39P
detaildesc
AE297T20B39P
Conesys
Product No:
AE297T20B39P
Description:
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Base Product Number AE297T
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C