AE284T14B15S
detaildesc
AE284T14B15S
Conesys
Product No:
AE284T14B15S
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-38999 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE284T
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C