AE208E20F39P
detaildesc
AE208E20F39P
Conesys
Product No:
AE208E20F39P
Description:
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Silver
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Base Product Number AE208E
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C