AE167T25B46PA
detaildesc
AE167T25B46PA
Conesys
Product No:
AE167T25B46PA
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG MALE 46POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-38999 Series I
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE167T
Number of Positions 46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert 25-46
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C