AE167T19B28PA
detaildesc
AE167T19B28PA
Conesys
Product No:
AE167T19B28PA
Description:
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE167T
Number of Positions 28
Shell Size - Insert 19-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C