AE166T19B30S
detaildesc
AE166T19B30S
Conesys
Product No:
AE166T19B30S
Description:
CONN RCPT FMALE 30POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE166T
Number of Positions 30
Shell Size - Insert 19-30
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C