AE166T19B28S
detaildesc
AE166T19B28S
Conesys
Product No:
AE166T19B28S
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-38999 Series I
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE166T
Number of Positions 28
Shell Size - Insert 19-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C