AE156T15F15P
detaildesc
AE156T15F15P
Conesys
Product No:
AE156T15F15P
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Silver
Series MIL-DTL-38999 Series I
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE156T
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 15-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C