AE105E19B28PA
detaildesc
AE105E19B28PA
Conesys
Product No:
AE105E19B28PA
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-38999 Series I
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number AE105E
Number of Positions 28
Shell Size - Insert 19-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C