ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
detaildesc
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
Samtec Inc.
Product No:
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN 0.635MM HDR 60POS SMD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.025" (0.64mm)
Series AcceleRate® ADM6
Package Strip
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type High Density Array, Male
Contact Finish Gold
Number of Rows 4
Product Status Active
Height Above Board 0.134" (3.40mm)
Base Product Number ADM6-60
Number of Positions 240
Mated Stacking Heights 5mm, 9mm