ADF6-40-03.5-L-4-2-A-TR
detaildesc
ADF6-40-03.5-L-4-2-A-TR
Samtec Inc.
Product No:
ADF6-40-03.5-L-4-2-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN 0.635MM SKT 40POS SMD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.025" (0.64mm)
Series AcceleRate® ADF6
Package Strip
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type High Density Array, Female
Contact Finish Gold
Number of Rows 4
Product Status Active
Height Above Board 0.147" (3.72mm)
Base Product Number ADF6-40
Number of Positions 160
Mated Stacking Heights 5mm, 7mm, 10mm, 12mm