8D121ZC39PA
detaildesc
8D121ZC39PA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D121ZC39PA
Description:
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Green
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Green Zinc Cobalt
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Base Product Number 8D121Z
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 21-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C