8D117Z20PN
detaildesc
8D117Z20PN
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D117Z20PN
Description:
CONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Black
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Black Zinc Nickel
Base Product Number 8D117Z
Number of Positions 20
Shell Size - Insert 17-20
Current Rating (Amps) 5A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C