8D115ZC15SA
detaildesc
8D115ZC15SA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D115ZC15SA
Description:
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Green
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Green Zinc Cobalt
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Base Product Number 8D115Z
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 15-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C