8D025F46SB251
detaildesc
8D025F46SB251
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D025F46SB251
Description:
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Silver
Series MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation B
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number 8D025F
Number of Positions 46 (44 + 2 Power)
Shell Size - Insert 25-46
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A, 45A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C