77317-104-64LF
detaildesc
77317-104-64LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77317-104-64LF
Description:
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.190" (4.83mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 64
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)