77317-104-34LF
detaildesc
77317-104-34LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77317-104-34LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.190" (4.83mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 77317
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 34
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)