77315-801-28LF
detaildesc
77315-801-28LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77315-801-28LF
Description:
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.094" (2.40mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 28
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.101" (2.57mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)