77313-424-42LF
detaildesc
77313-424-42LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77313-424-42LF
Description:
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 42
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.266" (6.75mm)