77313-402-72LF
detaildesc
77313-402-72LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77313-402-72LF
Description:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 72
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.135" (3.43mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.465" (11.81mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)