77313-401-46LF
detaildesc
77313-401-46LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77313-401-46LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series BERGSTIK®
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 77313
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 46
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.425" (10.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)