77313-146R20LF
detaildesc
77313-146R20LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77313-146R20LF
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Kinked Pin, Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.117" (2.97mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.535" (13.59mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)