77311-824-10LF
detaildesc
77311-824-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77311-824-10LF
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.266" (6.75mm)