77311-401-32LF
detaildesc
77311-401-32LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77311-401-32LF
Description:
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 32
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.425" (10.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)