77311-170-14LF
detaildesc
77311-170-14LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77311-170-14LF
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.495" (12.57mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.257" (6.54mm)