76745-331-50LF
detaildesc
76745-331-50LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-331-50LF
Description:
CONN HDR 50POS 0.100" STACK TH
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bag
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.126" (3.200mm)
Base Product Number 76745
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 1.339" (34.000mm)
Length - Stack Height 0.898" (22.800mm)
Length - Post (Mating) 0.315" (8.000mm)