76745-1DXV16LF
detaildesc
76745-1DXV16LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-1DXV16LF
Description:
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.256" (6.500mm)
Base Product Number 76745
Number of Positions 16
Length - Overall Pin 1.004" (25.500mm)
Length - Stack Height 0.492" (12.500mm)
Length - Post (Mating) 0.256" (6.500mm)