76745-1DP-10LF
detaildesc
76745-1DP-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-1DP-10LF
Description:
CONN HDR 10POS 0.100" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bag
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.213" (5.400mm)
Base Product Number 76745
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.189" (30.200mm)
Length - Stack Height 0.661" (16.800mm)
Length - Post (Mating) 0.315" (8.000mm)