76745-1CN-20LF
detaildesc
76745-1CN-20LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-1CN-20LF
Description:
CONN HDR 20POS 0.100" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.279" (7.087mm)
Base Product Number 76745
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.779" (19.787mm)
Length - Stack Height 0.220" (5.600mm)
Length - Post (Mating) 0.279" (7.087mm)