76745-1CH-18
detaildesc
76745-1CH-18
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-1CH-18
Description:
CONN HDR 18POS 0.100" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.119" (3.023mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Base Product Number 76745
Number of Positions 18
Length - Overall Pin 1.025" (26.035mm)
Length - Stack Height 0.472" (12.000mm)
Length - Post (Mating) 0.434" (11.024mm)