76745-1CH-10LF
detaildesc
76745-1CH-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-1CH-10LF
Description:
CONN HDR 10POS 0.100" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.119" (3.023mm)
Base Product Number 76745
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.025" (26.035mm)
Length - Stack Height 0.472" (12.000mm)
Length - Post (Mating) 0.434" (11.024mm)