76745-168-60LF
detaildesc
76745-168-60LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-168-60LF
Description:
CONN HDR 60POS 0.100" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bag
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.114" (2.900mm)
Base Product Number 76745
Number of Positions 60
Length - Overall Pin 0.695" (17.650mm)
Length - Stack Height 0.315" (8.000mm)
Length - Post (Mating) 0.266" (6.750mm)