76745-124-36LF
detaildesc
76745-124-36LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76745-124-36LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR 36POS 0.100" STACK T/H
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bag
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.050mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number 76745
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.040" (26.416mm)
Length - Stack Height 0.571" (14.500mm)
Length - Post (Mating) 0.349" (8.865mm)