76350-803-10LF
detaildesc
76350-803-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76350-803-10LF
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bag
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Insulation Color Black
Insulation Height 0.200" (5.08mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 76350
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)