76345-504-44LF
detaildesc
76345-504-44LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76345-504-44LF
Description:
CONN HEADER R/A 44POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Insulation Color Black
Insulation Height 0.248" (6.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 76345
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 44
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)