76345-305-06LF
detaildesc
76345-305-06LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
76345-305-06LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK®
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.248" (6.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 76345
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.281" (7.15mm)