75970-305-04LF
detaildesc
75970-305-04LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75970-305-04LF
Description:
CONN HDR 4POS 0.1" STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bag
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.050mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number 75970
Number of Positions 4
Length - Overall Pin 1.025" (26.035mm)
Length - Stack Height 0.445" (11.300mm)
Length - Post (Mating) 0.460" (11.684mm)