75970-108-20LF
detaildesc
75970-108-20LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75970-108-20LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR 20POS 0.100" STACK T/H
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.050mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number 75970
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.652" (16.561mm)
Length - Stack Height 0.315" (8.000mm)
Length - Post (Mating) 0.217" (5.500mm)