75844-6AF-20LF
detaildesc
75844-6AF-20LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75844-6AF-20LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series BERGSTIK®
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 110V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 75844
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.180" (29.97mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.963" (24.46mm)